Відвідувачі
114
Статті
1096
Перегляди статей
360967

Брейн ринг

Брейн-ринг «Хто знає англійську краще?»

Мета: підвищувати пізнавальний інтерес учнів до іноземної мови; вчити сприймати на слух іноземні слова; розвивати пам'ять, увагу, мислення учнів; розвивати вміння працювати в групах; виховувати повагу один до одного, інтерес до вивчення англійської мови.

Хід заняття

1. Привітання

Good morning, pupils! It’s a lovely day! I’m very glad to see you!

Let’s start!

2. Гра «Сніжнийком»

Знайомство з командами. Перший учасник називає своє ім’я «Mynameis…». Другий учасник повторює ім’я першого і називає своє «Her/Hisnameis …. And my name is …». Третій говорить «Their names are…. And my name is…».Виграє команда яка правильно виконує завдання

3. «Teachers»

Учасники змагань перетворюються на вчителів. Завдання: виправити помилки.

DeerJane!

Thank you four your letter. I am so glad what you wrote to I! Everyone is phine with me. I am prepare for entrance examz to the university. I would love to invite you to came and watch me next weak. Please let me know if this is convenient four you. I hope to sea you soon.

Your Jack.

Ключ:

Dear Jane!

Thank you for your letter. I am so glad that you wrote to me! Everything is fine with me. I am preparing for entrance exams to the university. I would like to invite you to come and see me next week. Please let me know if this is convenient for you. I hope to see you soon.

Your Jack.

4. «Mistakes»

Учасникам команди прикріпляються картки за словами, визначити «зайвого»

1. peach, pear, chicken, apple, banana

2. tail, cat, mouse, dog, rabbit

3. bird, airplane, kite, helicopter, bus

4. red, sun, green, purple, brown

5. cold, warm, dry, sky, cloudy

5. «Riddles»  

Сlean, but not water,

White, but not snow,

Sweet, but not ice-cream,

What is it? (sugar)

What is found over your head but under your hat? (your hair)

There was a green house. Inside the green house there was a white house. Inside the white house there was a red house. Inside the red house there were lots of babies. What is it? (watermelon)

 I am purple, yellow, red, and green

The King cannot reach me and neither can the Queen.

I show my colours after the rain

And only when the sun comes out again (a rainbow)

 Look at my face and you see somebody

Look at my back and you see nobody. (a mirror)

6. «Poems»

Придумайте риму до кожного слова. Наприклад, take – cake, mother – another…

Pie - … (sky)

Phone - … (bone) 

Book - … (cook, took)

Bad - … (dad, sad, mad)

Cat - … (fat)

7. «Translators»

Перекласти прислів’я українською мовою

  • He laughs best, who laughs last / Сміється той, хто сміється останній
  • Better late than never / Краще пізно, ніж ніколи
  • Tastes differ / Немає друзів за смаками
  • The eye is the mirror of the soul / Очі – дзеркало душі
  • It is never too late to learn / Весь вік живи – весь вік вчись
  • A man is known by the company he keeps / Скажи мені, хто двій друг і яскажу, хто ти
  • Never put off till tomorrow what you can do today / Ніколиневідкладайназавтрате, щоможназробитисьогодні
  • All in good time/Всякому овочу свій час
  • Lookbeforeyouleap/Не знаючи броду, не лізь у воду

8.Підведення підсумків. Нагородження переможців.

Thanks a lot for your work! Good bye!