- Відвідувачі
- 114
- Статті
- 1096
- Перегляди статей
- 360922
Складений іменний присудок
- Деталі
- Батьківська категорія: Атестація вчителів
- Створено: Четвер, 19 лютого 2015, 09:21
- Останнє оновлення: Четвер, 19 лютого 2015, 09:21
- Перегляди: 903
ТЕМА: СКЛАДЕНИЙ ІМЕННИЙ ПРИСУДОК
МЕТА: Поглибити знання учнів про присудок як головний член речення, його види. Сформувати вміння учнів розрізняти складений іменний присудок, відрізняти його від простого дієслівного і складеного дієслівного. Удосконалювати навички знаходити, аналізувати присудки в реченні, правильно використовувати в мовленні.
Розвивати усне і писемне мовлення, пам’ять, увагу.
Виховувати любов до рідної мови.
ПРАВОПИС: Тире між підметом і присудком.
ЛЕКСИКОЛОГІЯ І ФРАЗЕОЛОГІЯ: Засвоєння нових слів і фразеологізмів.
КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ І СТИЛІСТИКА: Правильне вживання форм присудка при підметі.
ТИП УРОКУ: Урок засвоєння нових знань ( формування мовної компетенції)
ОБЛАДНАННЯ УРОКУ: Підручник, таблиця «Головні члени речення», індивідуальні картки, завдання для роботи в парах (8 варіантів), мікрофон, калина у вазі, пісня Павла Дворського «Рідна мова», мультимедійні засоби.
ЕПІГРАФ УРОКУ: ТИ НАШЕ ДИВО КАЛИНОВЕ,
КОХАНА МАТЕРИНСЬКА МОВО!
Дмитро Білоус
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- Дорогі учні! Сьогодні у нас незвичайний урок. У нас в гостях вчителі української мови і літератури шкіл району.
- Гостей дорогих ми вітаємо щиро,
Стрічаємо з квітами, любов’ю і миром.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
1. Оголошення теми, мети уроку
- Сьогодні у нас особливий урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, в країну чудову,
Що всіх нас чекає й збагачує мову.
- Тема уроку : «Складений іменний присудок». Ми поглибимо свої знання про головний член речення – присудок. Будемо вчитися розрізняти види присудків, аналізувати способи вираження складеного іменного присудка, використовувати присудки в мовленні.
- Запишіть тему уроку.
2. Поетична хвилинка
- Мова… Це набуток віків. Це коштовний скарб, який ми отримали спадок. І наш обов’язок берегти, вивчати і любити її так, як любили Іван Котляревський і Тарас Шевченко, Іван Франко і Леся Українка, Сидір Воробкевич і Максим Рильський. Немає жодного поета, який не присвятив би рідній мові свої вірші. Послухайте поетичні рядки про мову українських поетів у виконанні читців.
Ч.1 Рідна мово, ти ніжний цвіт,
Ти п’яниш нас, як рута-м’ята,
Та ж на цілий на білий світ
Ти духмяністю розіллята.
Ч.2 Моя прекрасна українська мово,
Найперша пісня в стоголоссі трав,
Вкраїнське слово, наше рідне слово,
Яке колись Шевченко покохав!
Ч.3 Я від колиски чую рідну мову,
Вона мені веселкою бринить.
В ній гомін буйнолистої діброви,
Закутаної в сивину століть.
Ч.4 Мово моя, і проста, й незбагненна,
Втілення думки людської.
Мово, ти щастя і гордість для мене,
Як я пишаюсь тобою!
2. Робота з епіграфом
- Епіграфом нашого уроку теж стануть слова про мову Дмитра Білоуса.
Прочитайте, будь ласка.
- Дмитро Білоус - український поет, автор збірки поезій «Диво калинове». Що автор називає «дивом калиновим»?
- Як ви розумієте ці слова?
- А зараз у реченні епіграфа знайдіть граматичну основу. Будь ласка.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Мозковий штурм
- А тепер пригадаємо вивчене на минулому уроці і відповімо на
кілька запитань.
1. Що вивчає синтаксис?
2. Що становить основу речення?
3. Що таке присудок?
4. Які є види присудків?
5. Чим виражається простий дієслівний присудок?
6. Чим виражається складений дієслівний присудок?
2. Робота на картках
Підкреслити граматичну основу речення, вказати, чим виражені
головні члени.
Картка 1
1.Буду я навчатись мови золотої у трави-веснянки, у гори крутої.
2. Я щиро радію рідному слову, чути хочу чаруючу мову.
Картка 2
1. Мово, ти над світом чарівно звучи!
2. Мовою неньки моєї вчуся гарно я розмовляти.
3. Пошуково-вибіркова робота
- Наш урок проходить напередодні Тижня української мови, присвяченого Дню писемності і мови . А коли відзначається це державне свято?
- Чому саме 9 листопада?
- Пропоную вашій увазі текст. Виразно прочитаємо його, визначимо тему, основну думку.
Минуло тисячу років з часу прийняття християнства. Православ’я змінило Київську Русь. Писемність - це перший здобуток. Монахи –
літописці поклали початок історичній науці.
Нестор-літописець став основоположником вітчизняної історії. Він народився у 1056 році. Ще юнаком прийшов у Печерський монастир і прийняв чернечий постриг. Завдяки його «Повісті минулих літ» ми змогли дізнатися, «звідки пішла земля Руська».
- Словникова робота: православ’я, літописці, чернечий постриг.
- Завдання до тексту: виписати граматичні основи, визначити вид
присудка.
Тисячу років минуло, православ’я змінило, писемність – здобуток, монахи поклали початок, Нестор став основоположником, він народився, прийшов і прийняв, ми змогли дізнатися, земля Руська пішла.
4. Перевірка роботи на картці біля дошки.
ІV. УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Дослідження на основі опрацювання опорної схеми
Дієслово- іменна частина: наприклад:
зв’язка іменник було зброєю
( час, + прикметник стала рідною
спосіб, займенник виявився своїм
особа) дієприкметник є проспіване
фразеологізм був лебединою піснею
- Що означає фразеологізм «лебедина пісня» ?
2. Робота з таблицею
3. Робота з підручником
- С. 55, «Із секретів синтаксису»
- С. 57, правило
4.Дослідження-відновлення: межі речень, розділові знаки, присудки з довідки.
Тарас Шевченко - … української літературної мови мова - … душі, покладена на слова кожне слово нашої мови … в пісні слово…
Довідка: проспіване, стає глибшим, чистішим, основоположник, пісня.
5. Релаксація
- Зараз ми відпочинемо і послухаємо пісню «Рідна мова» у виконанні нашого земляка Павла Дворського. Слова Георгія Вієру, музика Павла Дворського.
( Звучить пісня)
- Прослухавши пісню, ви, мабуть, зрозуміли, що лиш рідна мова
найважливіша в житті людини.
6. Синтаксичний розбір речення
Мово, ти для нас - і повітря, і хліб, і вогонь, євшан- зілля козацького роду. ( Речення розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене).
Словникова робота: євшан-зілля – це … Де ми зустрічали це слово?
7. Диктант – тест
А. Співучості джерельної води не може заздрити моя ласкава мова.
Б. Хай з вуст дорослих і дітей скрізь звучить українська мова.
В. Наша мова - мова вічної землі, наше слово - слово вічного народу.
1 - простий дієслівний А – 3
2 - складений іменний Б - 1
3 - складений дієслівний В - 2
V. ЗАКРІПЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
1. Робота в парах. Самостійна!
- Написати прізвища пари.
- Знайти в кожному варіанті речень зайве за видом присудка.
- Підкреслити підмет, присудок.
2. Діалог - інсценізація
Дощик невеличкий розмовляв з травою,
Розмовляв з травою - донькою весни.
- Люди кажуть - мова. Що воно за слово?
Ти мені, муравочко, мудро поясни.
- Мова - це травичка.
Мова - синя річка.
Мова - це зірничка золота.
Як її плекатимеш,
Про неї співатимеш -
Горя ти не знатимеш.
Бо без мови рідної пташка не літа.
- А як забуватимеш і не шануватимеш, що тоді?
- Будете ви з мовою вороги.
Хату забуваючи, матінки цураючись,
Усихають річеньки береги.
- Он як!
- Хто запам’ятав речення зі складеним іменним присудком?
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Метод «Мікрофон». Закінчіть речення.
- Я запам’ятав …..
- Я знаю, що ….
- Мені сподобалось …
2. Гра « Склади слово»
3. Оцінювання роботи учнів на уроці.
VІІ. Домашнє завдання
1. Вправа 80, § 8
2. Твір «Мова у моєму житті»
Картка 1
1.Буду я навчатись мови золотої у трави-веснянки, у гори крутої.
2. Я щиро радію рідному слову, чути хочу чаруючу мову.
Картка 2
1. Мово, ти над світом чарівно звучи!
2. Мовою неньки моєї вчуся гарно я розмовляти.